Bitcoin
$ 21,890
Bitcoin
378,119
bireysel ihtiyaç kredisi

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Bireysel ihtiyaç (tüketici) kredisi, mal ve hizmet alımı için alınan kişisel borçtur

Her türlü kişisel kredi tüketici kredisi olarak nitelendiriliyor olsada, terim genellikle günlük mal ve hizmet satın almak için alınan teminatsız borcu tanımlamak için kullanılır. Genellikle uzun vadeli bir yatırım olarak kabul edilen ve genellikle teminatlı ipotek kredisi ile satın alınan bir evin satın alınmasını tanımlamak için kullanılmaz. Kredi kartı, tüketici kredisinin bir biçimidir.

Tüketici kredisi tüketici borcu olarak da bilinir .

Bireysel İhtiyaç Kredisini Anlama

Tüketici ihtiyaç kredisi, tüketicilerin hemen mal satın almasını ve zaman içinde maliyeti faizle ödemesi için bankalar, perakendeciler ve diğer kurumlar tarafından uzatılmaktadır. 

İhtiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmadan yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusu onaylanmayacaktır.

 

Bireysel İhtiyaç Kredisi Özel Hususlar

Tüketici kredisi kullanımı, bir ailenin veya bireyin harcamalarının, hızla amortismana tabi olan mal ve hizmetlere giden kısmını yansıtır. 

  • İhtiyaç kredisi, eğitim, tatil, yol, giyim, seyahat gibi bireysel harcamalarınız veya hizmet alımlarınız için gerekli nakit ihtiyaçlarınızı karşılayarak geri ödemelerinizi uzun vadede yapabileceğiniz bir finansman aracıdır.
  • Bu sayede ihtiyaçlarınızı ertelemenize gerek kalmadan, bütçenize uygun taksitlerle ödeme planınızı oluşturarak dilediğiniz harcamayı yapabilmiş olursunuz.

Bireysel ihtiyaç kredileri ekonomik büyüme veya daralmanın bir göstergesi olarak kabul edildiğinden, aydan aya tüketici kredisi kullanımı ekonomistler tarafından yakından ölçülmektedir . Genel olarak tüketiciler borçlarını ödemeye istekli ve borçlarını zamanında geri ödeyebileceklerinden eminseler, ekonomileri güçlenir. Tüketiciler harcamalarını kısarlarsa, yakın gelecekte kendi finansal istikrarları ile ilgili endişelerini belirtiyorsa ekonomileri daralacaktır.

Bireysel İhtiyaç Kredisinin Avantajları

Bireysel ihtiyaç kredisi, tüketicilerin ürün ve hizmet satın almak için gelir konusunda avans almalarını sağlar. Acil bir durumda, örneğin araba arızası gibi, böyle bir cankurtaran olabilir. Kredi kartlarının taşınması nispeten güvenli olduğundan, dünya giderek daha büyük ve küçük alışverişler için insanların rutin olarak krediye güvendiği nakitsiz bir toplum haline geliyor.Döner tüketici kredisi oldukça kazançlı bir endüstridir. Bankalar ve finans kurumları, mağazalar ve diğer birçok işletme tüketici kredisi sunmaktadır.

Tüketici kredisi kullanmanın temel dezavantajı, her ay kredisini ödeyemeyen ve aydan aya ek faiz ödemeleri yapmaya devam eden tüketicilere ekstra maliyettir. 

Bireysel İhtiyaç Kredisi Türleri

Alışveriş Kredisi

Alınan yeni yasal düzenlemeler kapsamında son dönemde kredi kartı taksit sınırlaması ile ön plana çıkan bir ihtiyaç kredisi çeşididir. Genelde teknoloji mağazalarının bir banka ile anlaşması üzerine dosya masrafsız olarak tüketicilere sunulmaktadır.

Tatil Kredisi

Yaz döneminde seyahat etmeyi seven tüketicilerin çokça tercih ettiği ihtiyaç kredisi ürünlerinden biridir. Bankalar bu kredi türünde taksit erteleme ve uzun vadelerde geri ödeme imkanları sunar.

Sağlık Kredisi

Genellikle özel sağlık harcamalarında tercih edilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Sağlık kuruluşları ve bankalar arasındaki anlaşmalara göre farklı koşullarda kullanılabilir. Bu sigorta türü yerine bazı sigorta şirketlerinin özel sağlık sigortası poliçelerinden ya da tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak ve en avantajlı sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerini bulmak için Sigorta sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eşya Kredisi

Genellikle yeni evlenecek olanların mobilya ve beyaz eşya alımlarında bankaların nakit desteği olarak sunduğu bir kredi çeşididir. Alınan kredi tutarı birkaç bin TL’yi aşmadığı için bir çok banka dosya masrafı almazlar.

Evlilik Kredisi

En çok tercih edilen kredi türlerindendir. Yeni evlenecek olan çiftlere destek amacıyla sunulan özel bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Taksit erteleme imkanı sunulan kredide, artan taksitli borçlanma kampanyaları da sunulur. Evlilik kredisi yerine eşya kredisi kullanmak bazı durumlarda avantajlı olmaktadır.

Eğitim Kredisi

Eğitim kredileri aylık geri ödeme tutarları düşük tüketici kredileridir. Genel olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde ortaya çıkan masrafların karşılanması için hazırlanmıştır. Kolej, vakıf üniversiteleri vb. durumlarda da tercih edilmektedir.

Anında Kredi

Anında kredi bir çok bankanın düzenli ödeme yapan müşterileri için hazırlamış olduğu pratik bir çözümdür. Acil nakit ihtiyacınız için anında kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Belge toplamadan ve şubeye gitmeye gerek kalmadan düşük tutarda kredi kullanımına olanak tanıyan anında kredi seçenekleri ile acil para ihtiyacınız için hızlı kredi alabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bireysel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra kredinizi hesaplayıp gerekli planları yaptıysanız ve sizin için en uygun kredi seçeneklerine ulaştıysanız sırada başvuru adımınız var.

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken başvuru yaptığınız bankanın başvuru sahibinde aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep edilecek olan belgelere ve imzalanması gereken evraklara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu şekilde başvurunuzun boşa düşmesini önlemiş olursunuz hem de sonradan çıkabilecek olası sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz.

Önceden de belirttiğimiz gibi i httiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmanız gerekmektedir. Eğer 18 yaşını doldurmadan ihtiyaç kredisi başvurusu yaptıysanız krediniz onaylanmayacaktır.

Bu işlemlerin ardından banka sizden gelir belgesi ibraz etmenizi isteyecektir. Maaş bordronuz yada vergi levhanızın olması yeterli olabilir. Eğer bir yerde ücretli çalışan iseniz, son 3 aydır aynı iş yerinde çalıştığınızı gösteren bir SGK dokümanı bankanız sizden isteyecektir. Bazı bankalar için ise aynı iş yerinde çalışma alt sınırı 6 aydır.

Bireysel ihtiyaç kredisi en çok 60 aya kadar uzayabilen vadeler ile kullanabilirsiniz. Kredi taksitlerinizde, aylık resmi gelirinizin%50’sini geçmeycek şekilde düzenlenir.

En düşük faizli bankaları bulmak için sitemizden kredi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Bankalara nasıl online başvuru yapacağınızı sitemizde ki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz. Hizlikredialma.com’dan ihtiyaç kredisi hesaplaması yaparak ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görebilirsiniz. Seçtiğiniz ürünler için bankaların internet sitelerinden kolayca başvuru yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Hangileridir?


Yukarıda ki ihtiyaç kredisi hesaplama adımını geçtiniz, size uygun en düşük faizli krediyi buldunuz, kolayca online başvuru yaptınız ve başvurunuz banka tarafından ön onaydan geçti. Artık bankanız sizden gerekli belgeleri ibraz etmenizi istedi. Tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için bankalara ibraz etmeniz gereken belgeler:

Kimlik Belgesi:
Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet olabilir.

İkamet Adresi Belgesi:
Muhtarlık tarafından düzenlenmiş ikametgah veya başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş herhangi bir yasal fatura olabilir.

Gelir Belgesi:
Çalışan başvuru sahibi için maaş bordrosu veya imzalı mühürlü maaş yazısı. Serbest meslek erbabı için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu. Çiftçiler için arazi tapusu, çiftçilik belgeleri ve müstahsil makbuzu. Emekliler için ise emekli maaşı hesabının cüzdanı yeterlidir. Kira geliri ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için; tapu, kira sözleşmesi ve kiranın yattığına dair hesap hareketlerini gösterir evrak ibraz etmeniz gerekir.

Kredi başvurusu yaptığınız bankanın ilgili şubesi, eğer gerek görürse sizden kefil de isteyebilir. Kefil talep etmek veya etmemek, krediyi onaylayacak olan şubenin yetkisindedir. Bankalar gerekirse , Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümleri de talep ederler.

Tüketici kredisi başvurusu esnasında başvuruda bulunduğunuz bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyebilirler. Genellikle yüksek tutarlarda ki kredilerde bir şart olarak öne sürebilirler, küçük meblağlara sahip kredi başvurularında göz ardı edilir. İstenilen hayat sigortanızı isterseniz başvuru yaptığınız banka sizin adınıza yapabilir. İster dışarıdan bu hizmeti kendiniz de alabilirsiniz En iyi kredi ürününü bulmak için Hizlikredialma.com‘da hızlıca ve güvenle kredi sorgulaması yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

İhtiyaç kredisi başvurusu bir çok kişi için, nakit para sıkışıklığında akla gelen ilk çözümdür. Bankanın internet adresi üzerinden sıkça yapılan hesaplamalar ve online kredi başvuruları, ret cevabının ana nedeni olabiliyor. Eğer ret cevabı aldıysanız en az 21 gün geçtikten sonra tekrar ihtiyaç kredisine başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Tüketici kredisine nakit para ihtiyacınız olduğunda başvurabilirsiniz. Bankaların verdiği en düşük oranları ve istediğiniz banka üzerinden faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe kolayca bulabilirsiniz. Tüketici kredisine başvuru yapabilmeniz için bazı temel etmenler var. Bu temel etmenlere sahip olmanız durumunda kredinizin çıkması daha kolay ve sorunsuz olur. İhtiyaç (tüketici) kredisini, kredi notunuza bağlı olarak kullanabilirsiniz. Kredi notunuzun yüksekliğine bağlı olarak kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar artar.

Puanınızın düşük olması nedeniyle bankalar tarafından olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz. Puanınızı bankanızdan yada yetkili derecelendirme şirketlerinden öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?


İhtiyaç kredisi kullandığınızda, ödeyeceğiniz toplam geri ödeme tutarına bazı masraf kalemleri de eklenir. Bu masrafları şöyle sıralayabiliriz:

  • Dosya masrafı
  • Hayat sigortası

Bu masraf kalemleri tüm bankalarda ya da her kredi ürününde alınmamaktadır. Kredi tahsis ücreti pek çok bankada mevcut değildir. Hayat sigortası bankalardan talep edilmekle birlikte yapılması zorunlu değildir. Kredi dosya masrafını isteğinize bağlı olarak geri alma durumunuz söz konusudur.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, bankaların kredi verirken aldığı ek ücretlerden biridir. Kredi dosya masrafı, çekilen kredinin belli bir oranına kadar alınabilir. Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaparak ödediğiniz dosya masrafını geri iade alabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenmektedir?

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları, Merkez Bankası (MB) kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankasının belirlediği oranlara göre bankalar da kendi faiz oranlarını belirlerler. Bankalar, MB’nın açıkladığı alt ve üst (faiz oranı) sınırlara göre faiz oranlarını belirlerken serbesttirler. Bireysel kredi faizleri, her bankada ve üründe değişiklik gösterebilir. Hatta bankalar, online başvurular ve şubeden başvurular için de farklı faiz oranları belirleyebilirler.

Tasarruf yapmak ve gereksiz giderleri kısarak borçlardan kurtulmak en doğru ve en kazançlı olan yoldur. İslam dinine göre faiz haram ve yasaktır.

İlgili Yazılar

Bir Cevap bırakın

Döviz Fiyatları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
17.2912
17.2601
EUR
Euro
17.6305
17.5988
GBP
İngiliz Sterlini
20.7343
20.6267
KWD
Kuveyt Dinarı
56.5488
55.8184
JPY
Japon Yeni
12.7491
12.6652
CNY
Çin Yuanı
2.5933
2.5598
PKR
Pakistan Rupisi
0.0838
0.0827

Altın Fiyatları

Altın/Döviz/Coin Çevirici

Haber Bülteni Aboneliği

Güncel haberler ve size özel teklifler için bültene abone olun.

binance

Yeni Yazılar

hisse senedi yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
9 Temmuz 2022Tarafından
borsa istanbul bist
Temel Borsa Bilgileri : Genişletilmiş Klavuz
7 Temmuz 2022Tarafından
Borsa sözlüğü finansal kelimeler ve anlamları
Genişletilmiş Borsa Terimleri Sözlüğü ve Finansal Kelime Anlamları
6 Temmuz 2022Tarafından

Bloomberg Tv

Nominex Turnuvası Kazandırıyor!

nominex turnuva


CryptoCurrencyUSDChange 1hChange 24hChange 7d
Bitcoin21,620 0.65 % 1.04 % 11.40 %
Ethereum1,218.3 0.48 % 0.43 % 13.98 %
Tether1.001 0.25 % 0.04 % 0.12 %
USD Coin1.002 0.30 % 0.15 % 0.09 %
BNB242.94 0.40 % 1.94 % 11.57 %
Binance USD1.004 0.34 % 0.27 % 0.40 %
XRP0.3437 0.55 % 1.32 % 8.88 %
Cardano0.4788 0.61 % 2.72 % 6.21 %
Solana38.33 0.21 % 4.11 % 16.01 %
Dogecoin0.06958 0.45 % 0.68 % 4.67 %

Sizde Hemen Kazanın!

binance hemen kazan