Bitcoin
$ 21,630
Bitcoin
373,614
kredi kartı nedir? nasıl alınır?

Kredi Kartı Nedir? Başvurusu Şartları Nedir?

Kredi kartı başvurusu şartlar sağlandıktan sonra bankalar tarafından tüketicilere belli limitler dahilinde verilen kredi aracıdır.

Kredi kartı, Pos cihazı yada online işlemlerle taksitli alışveriş yapma imkanı sunar. Belli bir limit çerçevesinde bankanın size kredi olarak sunduğu bu ürünle, bankayla anlaşması olan iş yerlerinde POS cihazı aracılığı ile alışveriş yapabilirsiniz. En önemli özelliği taksitli alışveriş yapabilmenizi sağlayan kredi kartları ile bankaya yaptığınız alışveriş tutarına göre aylık olarak borçlanırsınız. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Kredi kartı başvurusu şartları nedir?

Kredi Kartı Başvurusu ve Şartları Nedir?

Kredi kartı bankaya borçlanmanızı sağlayan bir araç. Banka size verdiği borcun geri ödeneceğinden emin olmak ister. Bu nedenle banka, kredi kartı başvurunuzu incelerken bazı şartlar arar. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Kredi notunun risksiz grupta yer alması
 • Belgelenebilir gelire sahip olmak

Kredi kartı alma şartları Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile düzenleniyor. Yönetmelikte ise “gelirin tespit edilememesi durumunda tüm kredi kartları limitinin toplamının en fazla 1.000 TL olması gerektiği belirtiliyor.” Yani SGK’sız olan kişinin bankalara yatan kira geliri, kâr payı gibi kayıtlı bir geliri yoksa en fazla 1.000 TL limitli kredi kartı alınabilir.

SGK’sı olmayan kredi kartı alamaz şeklinde bir değerlendirme doğru değildir.

Kredi kartı başvurularında genel olarak herhangi bir evrak talebinde bulunulmuyor. Ancak kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin sistemsel olarak geliri tespit edilemez ise sadece bu durumda bazı bankalar tarafından gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası) talep edilebiliyor. Aynı durum kredi kartı limiti yükseltme talebi için de genel olarak geçerli oluyor.  

Bankalardan kredi, kredi kartı, KMH gibi kredi ürünleri kullanmayan ya da son 5 yıldır aktif olmayan kişilerin kredi notu oluşmaz. Kredi notu oluşmayan kişinin ise geçmiş çalışmaları banka tarafından görülemediği için banka açısında bir risk oluşturur. Bundan dolayı kredi notu oluşmayan yani sıfır olan kişinin kredi kartı talebi ret edilebilir. Bunun için bu durumda olan kişilerin aktif çalışma içinde oldukları (banka hesapları, otomatik ödeme talimatı vb.) bankalara öncelik vermeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusu yapabilmek için bankaların başvuru formlarını doldurmanız yeterli. Ardından banka bilgilerinizi inceleyerek başvurunuzu değerlendirir ve başvurunuzun onaylanması sonucunda kartınız adresinize postalanır.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi kartı başvurusu için gereken tek belge aslında başvuru formu. Bunun dışındaki belgeleri sizin ibraz etmenize gerek kalmadan bankalar kendi sistemleri üzerinden görüntüleyebilir. Bankalar genel olarak kredi notunuzu baz almaktadır ve ona göre başvuru değerlendime süreci başlar. Eğer banka uygun görürse kartınız formda verdiğiniz iletişim adresine gönderilir. Kredi kartınızın limitine göre bankanız sizden gelir belgesi talep edebilir.

kredi kartı sözleşmesi
kredi kartı sözleşmesi

Online Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka şubesine gitmeye gerek kalmadan ve hızlıca kredi kartı için online başvurusu yapmak mümkün. Bu teknoloji ile banka şubesine gitmenize gerek kalmaz. Başvrunuz incelendikten sonra eğer onaylanırsa adresinize kargo ile yollanır. Dönemsel olarak bankalar özel kampanyalar düzenler, bu kampanyalardan faydalanarak kredi kartı başvurusu yapmak sizin için avantajlı olacaktır.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bir çeşit borçlanma yöntemi olan kredi kartı, bankanın size verdiği kartla alışveriş yaparak, aylık limitiniz çerçevesinde kart limitiniz kadar banka kredisi çekmiş olursunuz. Borcunuzu 90 günden fazla ödemediğinizde ise hakkınızda yasal takip başlatılır.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey borcunuzu zamanında ödemek.

Bankaların belli dönemlerde yaptığı kampanyalarını takip ederek kartla alışveriş yapmak daha avantajlı olabiliyor. Bu kampanyalar sayesinde ekstra puan kazanabilir, alışverişlerinizde indirim kazanabilirsiniz yada yaptığınız alışverişleri daha fazla taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Doğru kullanılmadığında kredi kartı ile alışveriş yapmak pek çok açıdan çok büyük sorunlara da yol açabiliyor. Kredi kartını doğru kullanabilmek için limitinizi doğru belirlemelisiniz. Peki kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Yasal olarak tanınan haklar:

 • Kartınızı aldığınız ilk yıl gelirinizin en fazla 2 katı
 • Yıllar içerisinde gelirin en fazla 4 katı olabilir

Bankanızla görüşerek, yasal olarak tanınan limitler çerçevesinde kendi kişisel kredi kartı limitinizi belirleyebilirsiniz.

Bankanız kredi kartı limiti belirlenirken sizin gelir durumunuzu ve kredi geçmişinizi kontrol eder. Kredi geçmişinizin iyi olması ve gelirinizin yüksek olması yüksek kredi kartı limiti alabilmenizi sağlar. Kredi kartı borcunuzun aylık taksitlerini düzenli ödemeniz kredi notunuzun daima yüksek kalmasını sağlar ve böylece ilerleyen zamanlarda kredi ve kredi kartı almanız da kolaylaşır.

Kredi kartı limiti, başvurunuz sırasında verdiğiniz bilgilere göre bankanız tarafından belirlense de ilerleyen zamanda düzenli harcamalar ve vaktinde yaptığınız ödemeler ile bu limiti arttırmak ya da düşürmek sizin elinizde.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı minimum ödeme tutarı ya da diğer bir deyişle kredi kartı asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar mutlaka ödemeniz gereken kısmını ifade eder. Asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapmanız durumunda borcunuza gecikme faizi işler. Asgari ödeme tutarı kartların limitine göre belirlenir.

Kart limitine göre asgari ödeme tutarları aşağıdaki gibidir:

 • Kartın alındığı ilk yıl için %30
 • İlk yıldan sonra %40

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans

Taksitli nakit avans, bankaların sunduğu kredili bir ürün. Taksitli nakit avans ile kredi kartınızdan acil nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bankanızın sunduğu limitler doğrultusunda çekeceğiniz taksitli nakit avansınız güncel taksitli nakit avans faiz oranı üzerinden faizlendirilir ve 12 aya varan vade seçeneği ile ödenebilir. Herhangi bir belge ya da ön başvuru süreci gerektirmeyen bu ürün ile acil para ihtiyacınızı hızla çözebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı aidatı;  kampanyalar, taksitlendirmeler ve diğer tüm operasyonel süreçler için istenen yıllık ücrettir. Kredi kartı aidatının alınmasının temel sebebi ekstre yenileme, müşteri hizmetleri, kart yenileme gibi ücretlerin karşılanmasıdır. Tüm bankalar zorunlu olarak adiatlı kredi kartı ile birlikte aidatsız kredi kartı sunmak zorunda olsalar da aidatlı kartlar daha geniş özelliklere sahip.

Aidatsız Kredi Kartı

Aidatsız kredi kartı bankaların, aidatlı kredi kartları ile birlikte sunmak zorunda olduğu bir ürün. Kredi kartı ile alışveriş yapmak istiyor ancak yıllık aidat ödemek istemiyorsanız bu kart seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Ancak bu ürünün bazı dezavantajları var. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerden biriktirilen puanlar, ekstra taksit olanakları ve indirim kampanyaları çoğu aidatsız kredi kartında mevcut değil. Bu kartlar genellikle bankanın sunduğu en yalın kart tipidir.

Kredi Kartı Borcu ve Kredi Notu

Kredi kartı borcunuzun sadece asgari tutarını ödemek bir süre sonra kredi borcunuzu ödeyemeyeceğiniz bir boyuta getirir. 3 dönem üst üste kredi kartınızı hiç ödememeniz halinde ise hakkınızda yasal takip başlatılır. Borcun sadece asgarisini ödemek de, asgari tutardan daha az ödemek de kredi kartı borcundan yasal takibe girmek de kredi notunuzu düşürür.

kredi kartı borcu
kredi kartı borcu

İleride yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için ödemelerinizi düzenli şekilde gerçekleştirerek kredi notunuzu yüksek seviyede tutmanızı tavsiye ederiz. Yasal takibe girmemek için kredi kartı borcu nasıl ödenir diye düşünüyorsanız bankanızdan kredi kartı yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Faiz Oranı En Düşük Bankalar

Kredi kartınızla yaptığınız her alışverişe faiz uygulanmaz. Bazı durumlarda daha uzun taksitlendirme yapmak istediğinizde banka vade farkı alsa da aldığınız ürünün ücreti ne ise ekstrenize o şekilde yansır ancak ekstreyi ödeme noktasında borcunuza uygulanan iki tür faiz söz konusu. Bu faizler akdi faiz ve gecikme faizi. Dönem borcunuzun asgari tutarı üzerinde kalan kısmı için uygulanan faiz oranı akdi faiz, asgari tutarın altında kalan kısım için uygulanan faiz oranı gecikme faizidir. Örneğin dönem borcunuz 1500 TL, ödemeniz gereken asgari tutar 500 TL ama siz sadece 300 TL ödeyebildiniz. Asgari tutarın altında kalan 200 TL için gecikme faizi, 500 TL’nin üstünde kalan dönem borcunuz için akdi faiz uygulanır.

Akdi faiz ve gecikme faizi oranları 3 ayda bir Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır ve tüm bankalar için sabittir.

Kredi Kartı İle Hangi Ödemeler Yapılır?

Kartınızla alışveriş yapabileceğiniz gibi kredi kartı ile SGK ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme gibi çeşitli ödemeler de yapabilirsiniz. Kredi kartınızla yapabileceğiniz ödemelerin listesi:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi
 • Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi
 • SGK prim ödemesi
 • Fatura ödemeleri
 • Tapu harcı
 • Gelir vergisi
 • Trafik idari para cezası
 • Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait öğrenim kredisi ve katkı kredi borçları

Mil Kazandıran Kredi Kartları Hangileri?

Kredi kartı kullanmanın en büyük avantajlarından biri ödül programları. Mil ya da alışveriş puanı biriktirmenizi sağlayan ödül programları sayesinde alışverişlerinizi daha kazançlı hale getirebilirsiniz. Uçak bileti ve seyahat harcaması yapmanızı sağlayan mil puanlarınızı diğer alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kartlar ile mil biriktirebilirsiniz:

 • Akbank Wings Card
 • ING Pegasus BolBol Kart
 • Yapı Kredi Adios Kart
 • VakıfBank MilPlus
 • Halkbank Parafly
 • QNB Finansbank Miles&Smiles
 • İş Bankası Maximiles
 • Garanti BBVA Miles&Smiles

Puan Kazandıran Kredi Kartları Hangileri?

Kredi kartlarının ödül programları ile yaptığınız alışverişlerden puan kazanabilir, puanlarınızı biriktirerek bedava alışveriş yapabilirsiniz. Puan biriktirebileceğiniz başlıca kartları aşağıda listeledik:

 • Yapı Kredi Worldcard
 • QNB Finansbank CardFinans
 • Garanti BBVA Bonus Card
 • Akbank Axess
 • DenizBank Bonus Card
 • İş Bankası Maximum Kart

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemediğinizde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Asgari ödeme tutarının ödenmesi ile ilgili 90 günlük bir gecikme yaşandığında yani 3 dönem üst üste ödeme yapmadığınızda hakkınızda yasal takip başlatılır. Ödeme yapmadığınız süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder. Borcunuz nedeni ile hakkınızda yasal takip başlatıldığında kartınız kullanıma kapatılır. Yasal takip sonucunda ise genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

Kart Merkezi (BKM) 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığı ile kurulmuştur. Nakit kullanımına gerek kalmayan her türlü ödeme veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturma, işletme ve geliştirme işleri ile ilgilenir.

Diğer görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek ve standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yapmak.
 • Türkiye genelinde uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak.
 • Bankalar arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek.
 • Yurt dışındaki kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak.
 • Bankacılık işlemlerini daha hızlı, güvenli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takibi

Kredi kartı borcunuzu üç dönem üst üste ödemediğinizde borcunuz nedeni ile hakkınızda yasal takip başlatılır. Kredili ürünlere ilişkin borçlanmadan dolayı hakkınızda yasal takip başlatılmadan önce banka tarafından size 7 günlük bir süre tanınır. Bu süre içinde borcunuzun tamamını kapatmazsanız yasal süreç işlemeye başlar. Bu sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Maaş haczi durumunda banka tarafından maaşınızın dörtte birine el konulur.

Kredi Kartı Kullanıma Kapatma

Kredi kartı nasıl kapatılır sorusu için iki ayrı cevap var. Kredi kartınızı tamamen kapatmak ile bir süreliğine kullanıma kapatmak iki farklı işlemdir. Kartınızı bir süreliğine kullanıma kapatmak istiyorsanız bankanızın mobil veya internet şubeleri üzerinden bu işlemi yapabilir ya da çağrı merkezini arayarak kartınızın kullanıma kapatılmasını talep edebilirsiniz. Burada kart sahibinin siz olduğunu teyit edecek bazı sorular sorulur. Ardından kartınız kullanıma kapatılır. Kartınızın kaybolması ya da çalınması gibi durumlarda da aynı işlemi yapmanız gerekir.

Kartınızı artık kullanmak istemiyorsanız kartınızı iptal ettirmeniz gerekir. Bu işlem için de bankanızın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kartınızı iptal ettirmek istediğinizi belirttikten sonra ilgili işlem yapılır ve 7 gün içinde kartınız iptal edilir. Dilerseniz şubeye dilekçe vererek de kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma kapatılan kartınızın yeniden açılabilmesi için bankanızla iletişim kurmanız gerekir. Bunun için şubeye gidebilir ya da bankanızın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kartınızın yeniden kullanıma açılmasını talep etmeniz durumunda adresinize yeni bir kart gönderilir. Dilerseniz online şube ya da mobil uygulama üzerinden de yeni kart gönderilmesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Kredi kartınızı internet alışverişine açmak için uygulayabileceğiniz üç yöntem var.

 • Bankanızın şubesine giderek ya da bankanızın çağrı merkezine giderek kredi kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.
 • Dilerseniz online şube ya da mobil uygulama üzerinden kolayca ve hızla kendiniz de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Taksit Sınırı Nedir?

Kredi kartı kullanımını avantajlı hale getiren en önemli özelliği taksitlendirme özelliği. Özellikle beyaz eşya, mobilya, elektrikli ve elektronik alet gibi yüksek tutarlı ürünlerin alışverişlerini daha kolay hale getiren taksitlendirme özelliğinde aldığınız ürünleri istediğiniz kadar taksitlendiremiyorsunuz. Alacağınız ürüne göre değişen taksit sınırları BDDK tarafından belirleniyor. Örneğin elektronik aletler için en fazla 6 aya kadar taksit yapılabilirken mobilya 18 aya kadar taksitlendirilebilir.

En İyi ve Avantajlı Kredi Kartı Hangisidir?

Bir kredi kartını avantajlı hale getiren kartın sahip olduğu özelliklerin yanı sıra sizin kullanım alışkanlıklarınızdır. Alacağınız kartın anlaşmalı olduğu kurumların yaygınlığı ve bankanın kampanya sıklığı alacağınız kartı avantajlı hale getirir. Bankanın anlaşmalı olduğu kurumların sizin alışveriş alışkanlıklarınıza uygun olması ise yapacağınız alışverişlerden puan biriktirmenizi kolaylaştırır. Kredi kartınızla sık sık alışveriş yapmıyorsanız ya da kampanyalardan yararlanmıyorsanız kart aidatı düşük bir kredi kartı sizin için daha avantajlı olabilir.

 • Ziraat Kredi Kartı
 • Akbank Kredi Kartı
 • ING Kredi Kartı
 • Garanti BBVA Kredi Kartı
 • İş Bankası Kredi Kartı
 • VakıfBank Kredi Kartı
 • Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

CVV kodu, internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlayan 3 haneli bir koddur. CVV, Card Validation Value yani kart doğrulama validasyonunun kısaltılmış hali. CVV kodu, online alışverişlerde dolandırıcılık ihtimalini ortadan kaldırmak ve tam bir güvenlik sağlamak için kullanılır. Peki kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar? Bu kod, kredi kartınızın arka yüzünde yer almaktadır.

Kredi Kartı İşlem İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile yaptığınız alışverişten yanlış çekim yapıldı ya da aldığınız ürünleri iade etmek istiyorsunuz. Bunun için eğer alışverişinizi internetten yaptıysanız öncelikle iade işlemi yapmanız gerekir. Eğer birebir alışveriş yaptıysanız direkt bulunduğunuz mağazadan işleminizi iptal ettirebilirsiniz.

İptal edilen işlemin ücret iadesi mağazanın ve bankanızın iş akışına göre farklı sürelerde gerçekleşebilir. İade işlemini kredi kartı ekstrenizden takip edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kampanyaları

Kredi kartı kullanmayı avantajlı hale getiren en önemli şey bankaların düzenlediği kredi kartı kampanyaları. Bu kampanyaları takip ederek alışverişlerinizden daha fazla puan kazanabilir, ekstra taksit imkanıyla daha küçük taksitler ödeyebilir ve çeşitli indirimlerden yararlanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap bırakın

Döviz Fiyatları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
17.2912
17.2601
EUR
Euro
17.6305
17.5988
GBP
İngiliz Sterlini
20.7343
20.6267
KWD
Kuveyt Dinarı
56.5488
55.8184
JPY
Japon Yeni
12.7491
12.6652
CNY
Çin Yuanı
2.5933
2.5598
PKR
Pakistan Rupisi
0.0838
0.0827

Altın Fiyatları

Altın/Döviz/Coin Çevirici

Haber Bülteni Aboneliği

Güncel haberler ve size özel teklifler için bültene abone olun.

binance

Yeni Yazılar

hisse senedi yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
9 Temmuz 2022Tarafından
borsa istanbul bist
Temel Borsa Bilgileri : Genişletilmiş Klavuz
7 Temmuz 2022Tarafından
Borsa sözlüğü finansal kelimeler ve anlamları
Genişletilmiş Borsa Terimleri Sözlüğü ve Finansal Kelime Anlamları
6 Temmuz 2022Tarafından

Bloomberg Tv

Nominex Turnuvası Kazandırıyor!

nominex turnuva


CryptoCurrencyUSDChange 1hChange 24hChange 7d
Bitcoin21,620 0.65 % 1.04 % 11.40 %
Ethereum1,218.3 0.48 % 0.43 % 13.98 %
Tether1.001 0.25 % 0.04 % 0.12 %
USD Coin1.002 0.30 % 0.15 % 0.09 %
BNB242.94 0.40 % 1.94 % 11.57 %
Binance USD1.004 0.34 % 0.27 % 0.40 %
XRP0.3437 0.55 % 1.32 % 8.88 %
Cardano0.4788 0.61 % 2.72 % 6.21 %
Solana38.33 0.21 % 4.11 % 16.01 %
Dogecoin0.06958 0.45 % 0.68 % 4.67 %

Sizde Hemen Kazanın!

binance hemen kazan